top of page

péče a údržba vlny

Jelikož všechny naše výrobky jsou vyrobeny z čistého přírodního vlákna, které je choulostivé a luxusní, si žádají jemné zacházení. Většina naších výrobků obsahuje 100% vlnu a nepřidáváme žádně uměliny, abychom ušetřili. A proto zdvořile prosíme naše zákazníky, aby si přečetli naše doporučení ohledně péče a údržby výrobků 

 

1. Praní

Doporučujeme prát co nejméně. Ani nově zakoupené výrobky vůbec nemusíte prát (při přepravování z Mongolska vůbec neoštřujeme žádnou chemii). Pokud možno vůbec neprat. Jakto?

Vlna obsahuje lanolin (živočisný tuk), který funguje jako přírodni impregnace, tj. odpuzuje špínu a nečistotu z povrchu tkaniny. Cokoli vyrobené z vlny se nešpiní tak rychle. Stačí pravidelně větrat na čerstvém vzduchu.

Pokud opravdu musíte prat, tak nejlepší je prací prostředek na vlnu. Prosím, v žádném případě neperte vlnu obyčejným pracím prostředkem. K usušení výrobek horizontálně rozložte.

 

2. Skladování 

Dbejte zvýšené opatrnosti na šatní moly při skladování. Obzvlášt přes léto, kdy míváme zimní oblečení schované na dlouho v jednom místě. Přitahuje je vlhká a teplá místa, především tmavá zákoutí skříní s minimálním přístupem vzduchu. Miluji totiž přírodní materiály, jako je vlna, hedvábí či kožešina. 

Doporučuji pravidelně kontrolovat věci v šatníku a ukládat je v plastovém boxu či vakuovém obalu. Používejte vůni cedrovou nebo levandule. 

 

3. Údržba ponožek​

Mějte, prosím, na paměti, že naše ponožky nejsou jako outdoorové ponožky. Jelikož při nošení ponožek dochází ke tření a tlaku, vlna jako přírodní materiál nevydrží tak dlouho tu námahu. Bohůžel se to stává u všech vlněných ponožek. Čím hebčí a víc vlny, tím rychleji se proděraví. Nošením v botách se výrazně zkracuje životnost ponožek.  

Nedoporučujeme časté praní jako u bavlněných nebo syntetických ponožek. Častým praním se zkracuje životnost vlny. 

Dalším faktorem je vhodná obuv. Na zimu doporučujeme volnější obuv (o půl čísla nebo klidně o číslo větší), abyste uvnitř měli větší prostor pro ponožky a pro nohy na prokrvení. Jinak dochází k ještě větší námaze vlny. Doporučujeme tak 2-3 páry na sezonu.

U prodřených ponožek doporučujeme je obrátit patou nahoru a budete mít nohy v teple o něco déle. 

4. Údržba rukavic

Stejné jako ponožky naše rukavice nejsou pracovní nebo outdoorové rukavice. Na druhou stranu Vás zahřejí jako žádné jiné. Jsou vyrobeny ze 100% vlny v dvojité vrstvě (kromě zápěstí, kde je elastan jako pružící část) a potřebuji jemné zacházení.

K největší námaze dochází mezi palcem a ukazovákem a na palci, což se považováno za běžné opotřebení. Začnou-li se Vám rukavice na tomto místě proděravět, zašleme Vám poštou zdarma příze na opravu této části. 

bottom of page